RADY PROTI PODVODOM
Podvod! Podvod! Podvod! V posledných rokoch ste sa s touto výstražnou správou mohli stretnúť na štandardných internetových stránkach, kde sa kupuje a predáva cez internet, alebo na inzertných internetových stránkach. Keďže sme majiteľmi inzertných internetových stránok, radi by sme vás oboznámili s ideálnymi radami, ktoré vám pomôžu pochopiť, čo je podvod a ako predísť tomu, aby ste boli podvedení. Pripájame aj niekoľko príkladov podvodov, aby ste sa im mohli vyhnúť pri kúpe a predaji cez internet.
Čo je to podvod?
Podvod je nekalý a podvodný čin! Kupujúci alebo predajcovia môže doplatiť na falošnú návnadu podvodníka. Ale, keď budete postupovať podľa našich jednoduchých rád, podvodník vás nikdy nemôže oklamať! A môžete svoje platby prevádzať pokojne a bez zaváhania.
Na čo slúžia rady proti podvodom?
Rada proti podvodom je prevenciou, ktoré sa používa na to, aby ste sa vyhli podvodníkom. Verte nám! Existuje niekoľko rád, ktoré keď sa dodržiavajú, vám môžu pomôcť identifikovať podvod a chrániť sa pred podvodom. Cieľom týchto rád je poučiť a pomôcť kupujúcim a predajcom, ktorí kupujú a predávajú cez internet, aby úspešne priviedli platby bez toho, aby sa stali korisťou podvodníkov.
Kto patrí medzi podvodníkov?
Podvodníci sa oddávajú klamaniu (podvádzaniu) iných bez toho, aby im umožnili si uvedomiť, že sa stali obeťou podvodu. Jasným príkladom je podvádzanie kupujúcich a predajcov, ktorí kupujú a predávajú cez internet, pri ktorom podvodník odpovie na inzerát o kúpe a bez vedomia predajcu si vytvorí falošný proces kúpy.
Druhy podvodov
Vzhľadom k zvyšujúcemu sa počtu obchodov cez internet sa môžu nájsť ľudia, ktorí sa stali obeťami podvodníkov. Okrem peňazí sa im stratil aj tovar, ktorý vlastnili. Môže sa tomu predísť, keď sa overí kredibilita kupujúcich a predajcov, tak ako by to bolo pri priamom kontakte, bez zásahu tretej strany. Pokiaľ ide o internetový obchod, existujú dva typy - Buď prostredníctvom aukcie alebo prostredníctvom inzerátov. V obidvoch prípadoch dochádza k priamemu kontaktu medzi kupujúcim a predajcom.
Podvody týkajúce sa inzerátov...
Dávajte si pozor! Môžu existovať falošné inzeráty, ktoré vás budú lákať, aby ste si vozidlo alebo motocykel kúpili, alebo kontaktný email od kupujúceho, ktorý bude vyzerať veľmi dôveryhodne. Nikdy nepadnite za korisťou klamárom… Nižšie nájdete niekoľko príkladov podvodníkov. Pozorne si ich prezrite a buďte opatrní pri akýchkoľvek inzerátoch a správach tohto typu týkajúceho sa podvodného objednávania a podvodnej dodávky!
Prípad č.1:
Pri kúpe tovaru od predajcu musí kupujúci zaplatiť sumu (V HOTOVOSTI), ktorá nahŕňa cenu výrobku a prepravné náklady (prevzatie). V tomto prípade šikovný podvodník, ktorý môže byť prepravnou spoločnosťou alebo poverený prevzatím tovaru, bude požadovať zaplatiť prepravné náklady, ktoré sú zahrnuté v cene, ktorú kupujúci zaplatil.
- Tomto prípade si predajca musí overiť totožnosť osoby prepravnej spoločnosti.
- Je lepšie neplatiť ich v hotovosti, keď sám kupujúci neplatil sumu v hotovosti.

K tomuto istému prípadu môže dôjsť aj keď sa neplatí v hotovosti, ale šekom. V tomto prípade by kupujúci nemal predajcovi vyplatiť sumu v hotovosti bez toho, aby šek vymenil za peniaze. Podvodníci môžu klamať falošnými šekmi a vy môžete stratiť svoj výrobok aj peniaze za prepravu.
Prípad č.2:
Pri predaji výrobku zámorským kupujúcim predajcovia musia byť veľmi opatrní a obozretní. Zámorskí kupujúci sa zamerajú na inzeráty podávané jednotlivcami a predstavia sa veľmi slušným e-mailom. Kupujúci, ktorý býva v zahraničí, sa nebude báť kúpiť výrobok bankovou zmenkou za sumu vyššiu ako je aktuálna cena výrobku. V tomto prípade hodil kupujúci návnadu. Predajca po prijatí zmenky musí zaslať bankový šek na doplatok. Dávajte si pozor na podvod!
- Nikdy im neposielajte bankový šek skôr ako bola zmenka kupujúceho zúčtovaná vašou bankou.
- Nakoniec môžete kedykoľvek zrušiť bankový šek, čo však nemôžete, ak bol bankou preplatený. Hrajte teda bezpečne a robte dôveryhodné prevody.
Teraz je na nás nájsť niekoľko dôležitých rád proti podvodom:
- Nikdy neposielajte výrobok osobe, ktorá nikdy nevidela váš výrobok. Väčšina podvodníkov vás bude okúzľovať tým, že veľmi dôveruje vašim službám alebo preprave.
- Iba podvodník môže garantovať prepravu. Predchádzajte teda kúpe výrobkov s týmito službami.
- Ak ste kupujúci, je lepšie jednať s niekým, koho môže stretnúť.
- Nikdy neprijímajte šek od podvodníka (kupujúceho), ktorý platí aktuálnu cenu plus doplatok za prepravné náklady.
- Šek alebo bankovú zmenku si nedávajte preplatiť hneď ako ju dostanete od kupujúceho. Ak by to bol falošný šek, stratili by ste svoje peniaze.
- Ak ste kupujúci, nikdy neodhaľujte svoju finančnú situáciu ako je to bežné v podvodných e-mailoch.
Rady pre nákup áut a rekreačných vozidiel prostredníctvom inzerátov:
- Presne si povedzte, koľko si môžete dovoliť zaplatiť: Pozrite si rôzne internetové stránky a porovnajte ceny vozidiel. Nerozhodujte sa rýchlo. Poraďte sa s miestnym predajcom a potom nakupujte cez internet.
- Vždy nakupujte vo vašej oblasti: Keď sa autá a motocykle kupujú cez inzeráty, ako kupujúci si budete môcť pozrieť, kde sa predajca nachádza. Vždy si vyberte miestneho predajcu.
- Požiadajte o testovaciu jazdu: Nikdy nekupujte vozidlo, ktoré ste nevideli za denného svetla. Na testovaciu jazdu choďte s predajcom. Vždy si auto prezrite tam, kde predajca býva, pretože to môže hovoriť o presnom stave vozidla.
- Hľadajte opravy: Niektoré vozidlá sa môžu predávať kvôli tomu, že boli poškodené pri zrážkach. Pri obhliadke vozidla vás môže sprevádzať automobilový odborník. Skontrolujte, napríklad HPI register (register, kde sa zaznamenávajú informácie o nákupoch na splátky), či na vozidle neboli zaznamenané veľké opravy po dopravnej nehode.
- Skontrolujte dokumenty: Skontrolujte všetky dokumenty, aby ste zistili, či je predajca skutočným vlastníkom vozidla, aby ste sa vyhli trestnému stíhaniu z podvodu.
- Vyhnite sa emocionálnym/osobným pocitom: Vždy sa pozerajte na kvalitu a nikdy sa neriaďte svojím srdcom.
Upozornenia na podvodné inzeráty...
- Predajca, ktorý podá inzerát, kde nie sú uvedené jeho vlastné kontaktné údaje.
- Nekonzistentný popis vozidla.
- Je potrebné brať do úvahy aj frekvenciu akou sa inzerát podáva.
- Falošné fotografie vozidla s nevhodným pozadím (iné krajiny alebo falošné pozadie).
- Nesprávne používanie jazyka, pretože podvodníci väčšinou nie sú rodenými hovorcami.
- Ak sa stretnete s podvodným inzerátom alebo s pokusom, ktorý vyzerá ako podvod, nikdy neváhajte a kontaktujte nejakú medzinárodnú organizáciu, aby vám poradila.
Čo je to? Ako funguje?
Western Union Money Transfer pomáha pri prevode peňazí medzi odosielateľom a adresátom. Neposkytuje žiadne služby spojené s holdingom. Pri prevode peňazí prostredníctvom Western Union odosielateľ dostane číslo MTCN (kontrolné číslo týkajúce sa prevodu peňazí), aby mohol transakcie sledovať. Adresát bude taktiež musieť predložiť číslo MTCN, aby si mohol prevziať prevedené peniaze.
Prečo sa Western Union neodporúča?
Podvodníci môžu narušiť takmer akýkoľvek typ zložitého procesu, vyčíňať a obrať vás o vaše peniaze. Musíte byť veľmi opatrní, aby ste sa uchránili pred internetovou kriminalitou. Podľa obchodných podmienok spoločnosti Western Union táto spoločnosť neponúka žiaden typ ochrany kupujúceho alebo službu zaistenia peňazí. Okrem toho nie je zodpovedná za nedoručenie peňazí, z čoho vyplýva, že odosielateľ je zodpovedný za sledovanie transakčného procesu a zaručuje, že sa prevod uskutoční. Preto hlavnou nevýhodou spoločnosti Western Union je, že nezaručuje prevod peňazí.
Kupujúci – Buďte obozretní
Pri kúpe cez internej si kupujúci musia byť vedomí, že využívaním služieb Western Union sú vystavení riziku podvodníkov. Odporúčame vám, aby ste pri nákupe výrobkov cez online aukcie neuskutočňovali prevod peňazí cez internet. Ak sa predávajúci sústreďuje iba na prevod peňazí, kupujúci musí byť obozretnejší. Geniálni predávajúci budú využívať iné spôsoby platby a nikdy nebudú trvať na jednom type prevodu platieb. V prípade potreby si ako kupujúci skontrolujte dôveryhodnosť predávajúceho alebo spätné informácie od neho získané. Niekedy môžu byť aj falošné, preto nikdy neprevádzajte peniaze neznámej osobe.

PNEUS-ONLINE nenesie žiadnu zodpovednosť za obsah a dôsledky vyplývajúce z inzerátov uverejnených na jej internetovej stránke.
Západná Európa :
Východná Európa :
Amerika :
Ázia :
Afrika :
Oceánia :
Použité auto, použitý motocykel, použité 4x4, použitý skúter, kúpa vozidla, predaj vozidla, kúpiť vozidlo, predať vozidlo, predaj motocykla, predať motocykel, inzeráty o autách, inzeráty o motocykloch
Alfa Roméo, Audi, BMW, Citroen, Fiat, Ford, Mercedes, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Toyota, Volkswagen